Tovar

Identifikujte neobvyklé zvuky vášho auta

Naše autá zvyknú raz začas vydávať nezvyčajné zvuky. Niekedy môže ísť o nevinnú maličkosť, niekedy však aj o vážnejší problém. V mojom prípade som sa naučil jedno zlaté pravidlo. Ak začujem zvláštny zvuk z pod kapoty, môžem s takmer stopercentnou istotou povedať, že o pár dní moje vozidlo skončí v autoservise. Podobne to pravdepodobne funguje aj u mnohých z vás. preto rôzne šuchoty a klepoty nepodceňujte.

oprava
 
Opotrebované guľové čapy
Guľové čapy patria k súčiastkam, ktoré sa na autách kazia, respektíve opotrebujú veľmi často. Prvým znamením o ich zlom stave je dunivý zvuk z pod kapoty. Ten sa ozýva hlavne pri bočení. Niekedy sa môže stať, že ho počujete pri vytáčaní volantu len do jednej strany. Táto porucha síce nespôsobí, že váš automobil prestane fungovať z minúty na minútu, problémom je však to, že si svoje auto takto postupne kazíte.
 
Kedy treba vymeniť pružiny
Každé auto má vo svojej výbave pružiny. Tie sa starajú napríklad aj o tlmenie nárazov počas jazdy. Ak začujete piskľavý, naozaj vysoký zvuk, alebo pravidelné cvakanie, pôjde najskôr o opotrebovanie tejto súčiastky. Spozorovať ho môžete hlavne pri jazde na nerovnom teréne, alebo poškodenej vozovke.
 
Poškodené silentboky znemožňujú plynulú jazdu
Táto súčiastka v aute jednoducho nesmie chýbať a navyše musí byť aj v perfektnom stave. Ak máte opotrebované, alebo inak poškodené silentbloky, vaše auto vás na to upozorní nadmerným hádzaním. Budete v ňom doslova podskakovať, a to aj na rovnej vozovke. Pokiaľ si takéto správanie všimnete iba pri zabáčaní, môže ísť o ten istý problém. Niekedy sa objavia aj dunivé zvuky zo zadnej časti.

mlha
 
Bzučanie a pískanie neveští nič dobré
Ak počas jazdy pravidelne počujete piskľavý zvuk, alebo niečo čo sa podobá vibrovaniu, či bzučaniu, pravdepodobne by ste mali zájsť do pneuservisu. Tieto zvuky totiž vo väčšine prípadov signalizujú opotrebované pneumatiky. keďže ich plášť je už príliš tenký, časti v nich sa o seba šúchajú, a to spôsobuje spomínané pískanie, alebo bzučanie.