Čo so starými stromami na záhrade

Kúpili ste dom so záhradou a ako bonus, vám na nej rastú dospelé a veľké stromy. Ich výrub, by ste však  mali veľmi dobre zvážiť. Je potrebné si uvedomiť, že ak aj vysadíme mladé semenáčiky, potrvá celé desaťročia, kým sa z nich stanú statné jedince. Ak už také teda na svojej záhrade máme, získali sme hotový poklad.

jablka
 
Ak sa jedná o stromy ovocné, je samozrejme dôležité i to, ako a či vôbec rodia. To si môžeme overiť veľmi ľahko, hneď počas prvej sezóny. Ak by sa aj objavili také, na ktorých bude visieť len niekoľko jabĺčok, alebo sliviek, dajte im ešte šancu. Správny rez a následné ošetrenie vzniknutých rán, dokážu urobiť zázraky. Ak neviete ako na to, poraďte sa s odborníkom, alebo susedom, ktorý má s takouto činnosťou skúsenosti.

podzim
 
Stromy, ktoré nepestujeme kvôli plodom, ale hlavne pre potešenie, sa väčšinou rozhodneme odstrániť, pretože nám tienia na náš dom, alebo záhradu. Poprípade, chceme na ich mieste postaviť altánok, prístrešok pre auto, či založiť záhon. Opäť si však spomeňte na to, že takých krásavcov, sa vám nepodarí vypestovať za rok ani dva. Omnoho jednoduchšie bude, ak nájdete pre svoj altánok iné miesto. To isté platí aj vtedy, ak chcete na svojom pozemku pestovať kvety či zeleninu. Nemeňte to čo už je, ale prispôsobte tomu veci, ktoré sa ešte len chystáte vytvoriť. Koniec koncov, existujú kvety i zelenina, ktorá pre svoj rast potrebuje tieň alebo polotieň. A práve taký strom, vám môže pomôcť vytvoriť ideálny priestor.

slivka
 
Jediný pádny dôvod na výrub desiatky rokov starých drevín, je ich zlý zdravotný stav. Obzvlášť dôležité je tento problém riešiť, ak sa strom nachádza v blízkosti domu. Pravdepodobne nebudete odborníkmi v tejto oblasti. A ak sa bavíme o bezpečnosti, tak sa radšej nespoliehajte ani na svojho suseda. Oplatí sa investovať zopár eur a na svoju záhradu zavolať skutočného profesionála, dendrológa. Mnohokrát môže strom navonok vyzerať úplne zdravo, avšak jeho korene, alebo vnútro kmeňa môžu byť v skutočnosti vo veľmi zlom stave.