Čo možno neviete o insomnii

Každý jeden z nás vie, aké to je, keď sa v noci zle vyspíme, keď málo spíme, prípadne keď nemôžeme zaspať. Ak sa vám to stane raz za čas nie je to nič neobvyklé. Telo za zregeneruje ďalšiu noc. Pokiaľ ale nemôžete spať niekoľko nocí po sebe môžete mať poruchu spánku – insomniu (nespavosť).
Nespavosť nie je len stav, kedy prebdiete celú noc. O tejto poruche spánku hovoríme aj

únava

  • keď vám trvá dlhší čas než zaspíte (viac ako 30 minút).
  • keď sa v noci minimálne raz zobudíte bez vonkajšieho podnetu a minimálne 30 minút sa na posteli len prehadzujete než znova zaspíte.
  • keď sa zobudíte skôr než potrebujete vstávať.

Insomniu môže spôsobiť viacero faktorov. Problémy, ktoré znenazdajky prídu do bežného života, úmrtie blízkeho, emočné vypätie,… to všetko môže spôsobiť tzv akútnu nespavosť. Hneď ako odznejú dôvody jej vzniku spánkový režim sa vráti do normálu.
Pokiaľ ale akútna nespavosť trvá niekoľko nocí, alebo sa často opakuje môže prerásť do chronického stavu. Ľudský organizmus si zvykne na zlý spánkový režim a je preň ťažké napraviť ho.

Vplyv dlhodobého nedostatku spánku na organizmus.
Málo kvalitného spánku sa podpíše na našom fyzickom a aj psychickom zdraví. Naruší sa tvorba hormónov zodpovedných za ospalosť, pocit hladu a sýtosti.

  • Ospalosť, zvýšená únava, nemožnosť sústrediť sa, zhoršenie výkonu v škole, alebo v práci sú prvé čo pocítite.
  • Agresivita, hnev, podráždenosť, výbušnosť, výkyvy nálady si zas na vás všimnú vaši kolegovia.
  • Obezita, cukrovka 2.typu, srdcovo – cievne problémy a vyššie riziko vzniku Alzheimerovej choroby
  • Depresie, pocity úzkosti

diabetes
Nedostatkom odpočinku sa zhoršujú aj iné choroby. Organizmus potrebuje oddych na to aby sa regeneroval a ozdravoval. Ak ho nedostane už existujúce zdravotné problémy sa len zhoršujú.
Pri psychických chorobách, ktoré súvisia s insomniou sa pacient dostáva do začarovaného kruhu. Depresia môže spôsobiť nespavosť, ale aj nespavosť môže spôsobiť depresiu. Už len samotné obavy z toho, že v noci nebudete spať vo vás prehĺbi a zhorší túto psychickú poruchu.