Nepríjemná zápcha

 1. Príčiny zápchy
 2. ignorovanie potreby pohybu čriev v dôsledku zamestnania;
 3. hemoroidy alebo análne praskliny, ktoré spôsobujú bolesť počas črevných pohybov;
 4. nesprávna strava, nízka aktivita, zmena režimu alebo zvýšený stres;
 5. nedostatočná spotreba tekutých vlákien (vlákniny);
 6. Niektoré lieky, ako napríklad lieky, ktoré znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy, antidepresíva, antihistaminiká, antihypertenzíva (nižší krvný tlak), diuretiká a omamné látky (napríklad kodeín) môžu tiež spôsobiť zápchu;
 7. u dojčených detí môže byť umelé kŕmenie príliš hrubými výživovými zmesami;
 8. u detí môže byť zápcha spôsobená príliš intenzívnou záťažou a stresom ;
 9. u starších ľudí môže dôjsť k zápche v dôsledku skutočnosti, že svaly brušnej dutiny sú s vekom oveľa slabšie.

zácpa

V niektorých prípadoch môže byť zápcha znamením vážnejšej choroby. Napríklad, striedajúca sa zápcha a hnačka môže znamenať, že máte syndróm dráždivého čreva (bežná porucha čriev). Divertikulitída, zápal divertikuly malých svalových tvarov v stene hrubého čreva často spôsobuje zápchu, horúčku a bolesť v ľavej dolnej časti brucha.

 1. Príznaky

 • pocit tlaku v konečníku;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • nepríjemný pocit pretečenia čriev.

Odporúča sa konzultovať s lekárom, ak stolica zmení svoj tvar a naberie vzhľad loptičiek (ovčích výkalov) Okamžitá hospitalizácia je potrebná, ak je zápcha sprevádzaná ťažkou brušnou distenziou.

 1. Čo môžete urobiť

Ak neexistujú žiadne iné príznaky okrem zápchy, stačí počkať, kým neprejde. Frekvencia črevných pohybov a typ stolice sa môžu z času na čas trochu líšiť nie je to nič neobvyklé. Počúvajte svoje telo. Dáva vám signál o potrebe pohybu čriev. Neodkladajte tento moment. Ak sa zopakuje čas vášho črevného pohybu (napríklad ráno po prebudení alebo večer pred spaním), pokúste sa v tejto chvíli uvoľniť 10 minút denne na normálny pohyb čriev. Pokúste sa relaxovať počas pohybu čriev. Zmeňte svoju stravu. Zvýšte množstvo spotrebovanej kvapaliny. Na zápchu môže pomôcť slivková šťava. Pridajte do svojej stravy viac čerstvého ovocia a zeleniny, rovnako ako celozrnný chlieb.

instalatér

Pokúste sa robiť viac športov. Fyzická aktivita nielen pomôže črevám, ale aj uvoľní zo stresu, ktorý je často jednou z hlavných príčin zápchy. Na zmiernenie ochorenia použite mierne preháňadlo. Ale ako náhle sa črevá vrátia do normálu, pokúste sa zmeniť stravu, pohybový vzor a tiež znížiť stres. Ak máte zápchu trvajúcu dlhšie ako 7 dní, navštívte lekára.