Financie

Ako rýchlo prídu na účet?

Viete si predstaviť, že ak by ste chceli napríklad  známemu poslať dvadsať eur, museli by ste ich ísť vložiť do banky? No pred niekoľkými rokmi to bola úplne bežná prax. Priame vklady v banke, však mali aj svoje výhody. Hlavne čo sa týka času, kedy vám peniažky pristáli na vašom účte.

bitcoin
                          
Ako je to s rýchlosťou prevodov dnes?Ak vám má niekto poslať peniaze, má dve možnosti. Spomínaný internetový prevod, alebo návštevu banky. V druhom prípade vám peniaze na účet prídu okamžite po tom, ako ich dotyčná osoba odovzdá pri priehradke a podpíše všetky papiere.
Posielanie peňazí cez internet je síce veľmi praktické a pohodlné, no má aj svoje nedokonalosti. Tou hlavnou ej práve čas, za ktorý vám vaše financie prídu. Tak sa pozrime na to, ako to funguje.
 

  1. Prevody v rámci rovnakej banky

Ak máte svoj bankový účet napríklad v Slovenskej sporiteľni a vás zamestnávateľ taktiež, peniaze vám prídu na účet v podstate okamžite. On elektronicky podpíše transakciu a maximálne v priebehu pol hodiny, môžete svoju výplatu používať. Slovenská sporiteľňa je uvedená len ako príklad. Rovnako to funguje pri prevodoch v akejkoľvek banke, teda ak hovoríme o takzvanom vnútrobankovom prevode.
 

  1. Prevody medzi rozdielnymi bankami

Ak máte účet v Slovenskej sporiteľni a váš zamestnávateľ napríklad Poštovej banke, na svoju výplatu si budete musieť počkať o čosi dlhšie. Po tom, ako ju váš šéf odošle, musí prejsť schváleným a následným prevedením financií z účtu na účet. Takýto prevod môže trvať hodinu, ale pokojne i oveľa viac. Peniaze by vám mali prísť najneskôr do dvadsiatich štyroch hodín.

internet
 
V tomto prípade o dĺžke vášho čakania rozhoduje ešte niekoľko faktorov.

  • Dvadsaťštyri hodinová doba platí iba v prípade, že sú peniaze posielané počas pracovných dní.
  • Ak peniaze pošlete napríklad v piatok, s takmer stopercentnou istotou, na protiúčet dorazia až v pondelok.
  • O dĺžke prevodu rozhoduje aj to, či peniaze odošlete v doobedňajších, alebo poobedňajších hodinách. Ak ich pošlete napríklad v stredu poobede, alebo večer, na druhý účet dorazia pravdepodobne až v piatok ráno. Ak ich ale pošlete v stredu ráno, na druhý deň by mal byť prevod zrealizovaný.