Ženy

Ako na nohy?

Drepy sú základ. Toto ste už určite viackrát počuli no aj tak nedávate tomu veľkú váhu. Je to omyl. Drep je pre vývoj nôh oveľa dôležitejší ako bench-press pre prsia ale mŕtvy ťah pre chrbát. Jedná sa o najviac základný cvik pre nohy ktorý zároveň posilňuje strednú časť tela. Ako by ste ale mali drep vykonávať? Je na vás koľko sérii si pri tomto cviku zvolíte, avšak najlepšie je robiť minimálne 8 opakovaní preto, aby sa nohy dostatočne napumpovali. Drep je najlepšie vykonávať hneď po strečingu, kedy sú nohy dobre zahriaté a pripravené na poriadnu pumpu. Čo sa týka techniky drepu tak pri drepe sa snažte mať kolena smerom von a drepujte čo najhlbšie. Pokiaľ drepujete len do polovice, riskujete tým zranenia vašich kĺbov a kolien, čo môže mať za následok absenciu vašich tréningov.

posilování
 
 
Po drepoch je dobré si dať nejaký izolačný cvik na stehná ako napríklad predkopávanie na stehná ale zakopávanie na harmstringy. Pri týchto cvikoch sa neponáhľajte ale snažte sa sval čo najviac precítiť aby ste ho dostatočne zahriali a napumpovali. Pri týchto cvikoch vás môžu „páliť“ stehná ale nemusíte sa obávať, pretože vtedy viete že vaše nohy sú na ceste za kvalitnou pumpou. Pri predkopávaní na stroji vyšvihnete nohami hore, a pomaly začnete spúšťať dole a tým pádom sval kvalitne precítite. Veľmi dobrým cvikom sú tiež výpady s jednoručkami ktoré efektívne zaberajú na sedací sval. Robte napríklad 10 opakovaní dopredu, potom sa otočíte a spravíte 10 naspäť. Už po prvých sériách budete cítiť silné napumpovanie, pokiaľ cvik vykonávate pekne hlboko a technicky správne.

tělocvična
 
Strečing netreba podceňovať. Pred tréningom nôh si dajte aspoň 3 minútky na stacionárnom bicykli aby ste vaše svaly zahriali, a následne pripravili na záťaž. Taktiež naťahovanie sa k špičkám v sede je veľmi dobrým strečingovým cvikom ktorý vaše nohy dobre prekrví a zabraní tak možným následným zraneniam.