Ženy

Exteriérové nerezové zábradlie kontrolujte aspoň raz ročne

Pri rozsiahlejšej rekonštrukcii našej záhrady sme sa rozhodli pre kúpu nerezových zábradlí LMmont. Pri dome máme až dve schodiská, čo nie je úplne bežné, no my sme si svoj dom vybrali aj práve pre túto zaujímavú drobnosť. To však nie je až tak podstatné. Ak by ste sa pre nerezovú oceľ rozhodli aj vy, mali by ste si dať veľmi veľký pozor na to, aby vám naozaj vydržala roky. Informácie, ktoré dostanete od predajcov, teda že sa o nerezovú oceľ vlastne ani nemusíte starať, totiž nie sú až tak pravdivé.Zábradlie na balkóne s výhľadom a stolík s pohárom vína.jpg

Kontrola je nutná aspoň raz za rok

Keď hovorím o kontrole, nemyslím tým letmý pohľad na vaše zábradlie, ale akúsi kompletnú revíziu. Najprv vám však vysvetlím, prečo je kontrola tak podstatná. Necelý rok potom, ako sme si nechali namontovať zábradlia my, sa na nich objavila hrdza. Hovoríte si, že je to nemožné? Verte, že je. Nerezová oceľ bude nerezová len dovtedy, kým jej dovolíte dýchať. Inak povedané, musí mať kontakt so vzduchom – kyslíkom. Inak zhrdzavie ako obyčajné a to najlacnejšie železo.

Na tento detail vás síce upozornia aj pri kúpe zábradlia, no to, čo vám už nepovedia je, čo znamená kontakt so vzduchom. Zábradlie, ktoré zhrdzavelo na niektorých miestach nám, bolo umiestnené pod strieškou, z ktorej na neho tiekla voda. To asi zapríčinilo menší kontakt so vzduchom a hrdza bola na svete.

Kontakt so vzduchom teda znamená aj to, že musíte zabrániť priamej a trvalej vlhkosti. Na hrdzu sú ďalej náchylné mieste, kde sú v zábradlí šrúbky a taktiež tie, kde je zábradlie v kontakte so schodmi.Strieborné zábradlie s malou striebornou postavičkou.jpg

No a teraz k tej kontrole. Ak nemáte dobrý zrak, vezmite si lupu a zábradlie prezrite do posledného detailu. Začiatok korózie totiž nie je veľmi viditeľný. Na zábradlí sa objaví malinká bodka, no ak ju správne neošetríte, o pár mesiacov budete mať priadny problém. verte, že pri cene nerezových zábradlí, je pravidelná kontrola veľmi dôležitá, pretože inak prídete o nemalé financie.