Firmy

Bing prehral proti DuckDuckGo v novom prieskume od Googlu pre software Android

Spoločnosť Google oznámila alternatívne vyhľadávacie nástroje, ktoré zobrazí novým používateľom systému Android v EÚ. DuckDuckGo je najčastejšie ponúkanou voľbou a firma Bing je na poslednom mieste.
Občania EÚ, ktorí nastavia zariadenia Android od 1. marca, dostanú výber zo štyroch vyhľadávacích nástrojov, ktoré budú používať ako predvolené, vrátane spoločnosti Google. Ktorýkoľvek poskytovateľ, ktorého si vyberú, sa stane predvoleným vyhľadávaním v prehliadači Chrome a prostredníctvom vyhľadávacieho poľa na ploche systému Android. Na ich zariadenie sa nainštaluje aj špeciálna aplikácia pre tohto poskytovateľa.Google symbol.png
Firma Google uvedie „výberovú obrazovku“ po protimonopolnom rozhodnutí Európskej únie v marci minulého roku. Regulačným súdom EÚ bola firme GO uložená rekordná pokuta vo výške 5 miliárd dolárov, ktorá uviedla, že organizácie musí prestať „nelegálne viazať“ svoj vyhľadávací nástroj a prehliadač k mobilnému OS.
Vyhľadávacie nástroje, ktoré sa zobrazujú novým používateľom, sa budú líšiť v každej krajine v EÚ. Rozhodnutie o výbere vychádza z aukčného systému „štvrtej ceny“. Každý poskytovateľ spoločnosti GO povie, koľko je ochotný zaplatiť firme zakaždým, keď používateľ vyberie svoj produkt ako predvolený. Používateľom sa potom zobrazia traja uchádzači s najvyššou ponukou, pričom vybraný poskytovateľ platí gigantovi sumu, ktorú ponúka štvrtá najvyššia ponuka. Tento proces sa opakuje každé štyri mesiace.Android ikona.jpg
To všetko znamená, že možnosti, ktoré gigant zobrazí ľudom, nemusia nevyhnutne odrážať popularitu vyhľadávacieho nástroja v tejto krajine. Skôr ukazuje, koľko je poskytovateľ ochotný zaplatiť za používateľov. To by mohlo vysvetľovať, prečo sa firma Bing objavuje ako možnosť iba v Spojenom kráľovstve – krajine, kde je pravdepodobné, že príjem z reklám vo vyhľadávacej sieti bude vyšší ako v krajinách s nižším HDP.