Ženy

Čakáme bábätko

Po vypočutí tejto vety sa v každej z nás začnú v hlave vynárať myšlienky, čo všetko nás čaká a čo všetko sa príchodom bábätka zmení. Netreba podliehať panike a z rozvahou a kľudnou mysľou sa treba sústrediť na najbližších deväť mesiacov tehotenstva. Treba si v prvom rade uvedomiť, že počas tehotenstva žena nenesie zodpovednosť iba za seba a svoje zdravie, ale i zdravie zatiaľ nenarodeného dieťaťa. Preto Vám prinášame zopár drobných rád čomu sa počas tehotenstva vyhýbať a naopak čo si dopriať.tehotenské brucho.jpg
Zdravá a vyvážená strava bohatá na vitamíny je alfou omegou všetkého. Dôležitý význam má počas deviatich mesiacov prísun vitamínov a hlavne kyseliny listovej, inak aj vitamín B9. I keď ju nájdeme v potravinách ako sú jahody, listová zelenina , strukoviny ale i mäso, je potrebné jej množstvo dopĺňať aj formou výživových doplnkov. Jej dostatok kvalitne ovplyvňuje vývoj bábätka a jeho zdravé fungovanie imunitného systému, tvorbu červených krviniek a je dôležitá z hľadiska rastu a delenia buniek.
Netreba však zabúdať ani na ostatné dôležité vitamíny, ktoré potrebuje matka i dieťa. Aby sme mali prísun všetkých dôležitých vitamínov v rovnakom množstve, lekári odporúčajú budúcim mamičkám užívať doplnky, ktoré obsahujú všetky potrebné vitamíny. U žien, ktoré trpia na chudokrvnosť sa nesmie zabúdať na lieky, ktoré podporujú tvorbu červených krviniek, aby dieťa po narodení netrpelo anémiou. Rovnako aj železo je vhodné dopĺňať hlavne stravou, ako červená repa, špenát, hovädzie mäso, strukoviny a orechy.vitamíny v strave.jpg
Pohyb, pohyb a ešte raz pohyb najlepšie podľa možností na čerstvom vzduchu. Nemusíte rovno behať maratón ale je dôležité hýbať sa pokiaľ Vám to zdravotný stav umožňuje čo najviac. Prechádzky v prírode, plávanie alebo jóga Vás udržia rovnako fyzicky fit aj počas tehotenstva ako aj po pôrode, kedy aj dieťaťu prospieva pobyt na čerstvom vzduchu. Samozrejme nič netreba preháňať a dbáme na svoje zdravie ako i zdravie bábätka. Počas tehotenstva sa odporúča navštevovať predpôrodnú prípravu, kde sa naučíte správnemu dýchaniu, správnemu držaniu tela a pripravíte sa na samotný pôrod, ktorý potom hravo zvládnete bez zbytočného stresu a obáv.
Káva, kofeín, alkohol a iné neresti ako zbytočne veľa cukru či sladkostí alebo prehnané solenie by malo byť pre tehotnú ženu tabu. Spomenuté veci nám škodia aj mimo tehotenstva a preto ich treba užívať s mierou . Vysoké množstvo kofeínu v káve alebo i čaji nepriaznivo vplýva na organizmus bábätka a môže spôsobiť nízku popôrodnú hmotnosť dieťaťa, ale i celkový rast plodu. Ak si však neviete predstaviť deň bez Vašej šálky kávy odporúčané denné množstvo kofeínu je horná hranica 200mg, čo je asi jedna veľká šálka kávy. Nepodceňujte však tieto štúdie a majte na mysli najmä zdravý vývin a rast Vášho bábätka.
Ak sa budete držať týchto zásad a preventívne ich budete dodržiavať, nič Vám nebude brániť v tom tešiť sa na príchod nového člena rodiny, bez obáv na jeho vývoj a rast. Prevencia je totiž najlepším liekom.