Ideálny pracovný týždeň
Výskumní pracovníci z univerzity v Keio, ktorí sa zaujímajú o počet hodín v pracovnom týždni, udržiavajú účinnosť a kvalitu práce na vysokej úrovni. V štúdii uskutočnenej v spolupráci so špecialistami z Melbourneskej univerzity analyzovali dotazníky 6 500 zamestnancov, z toho 3 000 mužov a 3500 žien. Vedci dôkladne študovali plán práce účastníkov experimentu a ponúkli im, aby vykonali test na kognitívne funkcie – pamäť, pozornosť, čítanie. V dôsledku toho bolo možné identifikovať dva faktory, ktoré významne zhoršujú výkonnosť. Prvým je vek, druhý je trvanie pracovného dňa. Ľudia nad 40 rokov, ktorí pracovali viac ako 40 hodín týždenne, zaznamenali prudký pokles funkcií kognitívnych funkcií, ktoré okamžite ovplyvnili kvalitu vykonanej práce. Prešli testom na kognitívne funkcie s najhoršími výsledkami.
- Počas päťdňového pracovného týždňa boli najlepšie výsledky zaznamenané mužmi, ktorí pracovali od 25 do 30 hodín týždenne, a ženami, ktoré pracovali 22 až 27 hodín týždenne. Súčasne, ak mladí zamestnanci zostanú sústredení a dokonca pracujú viac, potom tí, ktorí mali viac ako 40 rokov, už nemohli udržať vytrvalosť a pozornosť.
- Hoci podľa jedného z autorov štúdie 20- až 30-ročni špecialisti vykazujú lepšiu adaptáciu na pracovný stres v dôsledku rýchlejšej obnovy oblastí mozgu zodpovedných za kognitívne funkcie.
- Dĺžka pracovného dňa v našej krajine je 8 hodín, to znamená, že úradník nemôže stráviť na pracovisku menej ako 40 hodín týždenne.
Fakty
- Podľa zlatého štandardu poklesne Holandsko, kde pracovný týždeň oficiálne trvá 30,5 hodiny.
- V Japonsku je pracovný týždeň 50 hodín dlhý a v Číne 60. Nie je náhodou, že chronický stres a samovraždy v dôsledku únavy sú v týchto krajinách také bežné.
- V našej krajine majú mladí ľudia od 16 do 18 rokov skrátený pracovný týždeň. Aspoň tí sa majú dobre.