Tovar

Sú lepšie aludisky? Alebo disky plechové?

Ako si vybrať tie správne disky na auto? Podľa klasických kritérií- ich vzhľadu a ceny. A samozrejme podľa materiálu, z akého sú vyrobené, čo sa potom podpisuje pod ich dizajn a hmotnosť. A tieto stránky sa následne podpisujú napríklad pod jazdné a úsporné vlastnosti, tiež pod náročnosť a spôsob údržby, či pod ich odolnosť.

Všeobecne teda delíme tieto produkty na plechové (oceľové) disky alebo v opačnom prípade na elektrony (hliníkové).

Koleso, ráfik

Každá z týchto možností ponúka motoristom svoje rozdielne vlastnosti a všeobecne sa vie, že drahšou alternatívou sú práve tie hliníkové. Tým pádom by aj mali byť po viacerých stránkach nadradenejšie. Skúsme si preto spraviť menšie porovnanie.

Pozrime sa preto najskôr na ich estetiku. A tu niet pochýb o tom, kto je víťazom. Hliníkové aludisky sú jednoznačne krajšie a vizuálne atraktívnejšie. Dokonale sa hodia aj k luxusnejším či modernejším typom áut a naopak pozdvihnú estetiku áut, ktoré sa do tejto kategórie neradia. Štýlový dizajn je jedným z najznámejších a najobľúbenejších plusov aludiskov.

No samozrejme dôležité sú takisto jazdné vlastnosti. A v prospech hliníkových sa tu podpisuje ich nižšia hmotnosť, ktorá je potom zodpovedná napríklad za kratšiu brzdnú dráhu či rýchlejší rozjazd auta pri štarte. Nízka hmotnosť tohto materiálu potom prináša aj nižšiu spotrebu paliva či menšie opotrebovávanie súčiastok.

Auto, koleso, štart

Tak ako všetko, tak aj disky podliehajú riziku poškodenia. Preto je faktorom pri výbere tiež ich odolnosť. Zatiaľ čo tie plechové sú odolnejšie pri náraze o obrubník, aludisky zas oveľa lepšie odolávajú korózii. Nie je tu ľahké určiť jasného víťaza, skôr záleží na vašich preferenciách.

A keď je reč o odolnosti, nepriamo nás napadne aj myšlienka spojená s údržbou. A tu je podobne ako v prípade dizajnu víťaz jasný. Aludisky. Pretože tie na seba nezachytávajú toľko nečistôt a takisto nepodliehajú korózii. Tým pádom sa ani nemusia pravidelne natierať nejakými špeciálnymi prípravkami tak, ako sa to robí v prípade tých plechových.