Tovar

Marakuja – exotické vitamínové pokušenie

Má viacero názvov – granadilla, passion fruit, mučenka.
Vždy sa ale jedná o lianovitý plod popínavej rastliny Mučenky jedlej  s nádherne kvitnúcimi kvetmi pôvodom z Kuby, Kolumbie, Austrálie alebo z Brazílie. Rastie vo vysokých nadmorských výškach 1500-2000 n.m., v subtropických podmienkach.
Vyznačuje sa sladko kyslou chuťou, s  tzv. „cukríkovou arómou“ a obsahuje mimoriadne veľa telu prospešných látok. Pomáha pri detoxikácii organizmu, pri metabolických poruchách a má výnimočné antiseptické účinky.exotické ovocie passion fruit.jpg
Pri jej konzumácii je dôležitá zrelosť, ktorá sa prejavuje už zošúverenou šupkou. Ak má ovocie po zakúpení lesklý povrch odporúča sa ju zabaliť , najlepšie do novinového papiera, a nechať približne 1 týždeň dozrieť na chladnom a tmavom mieste.
Jej plody nikdy nešúpeme, ale vykrajujeme ich lyžičkou. Konzumujeme dužinu aj vrátane semienok, ktoré sú jedlé.

Aj ako dekorácia v byte

Domácich záhradkárov určite poteší informácia, že rastlinka sa dá pestovať aj doma, rýchlo rastie a preto sa odporúča jej podpora drevenou mriežkou. Vyhovuje jej svetlé a slnečné miesto, postačí jej klasický kvetový substrát. Je potrebné jej pravidelné rosenie, najmä v období kvitnutia.marakuja dezert.jpg

Marakuja  – pre naše zdravie

Jej využitie je predovšetkým:

  • pri redukčných diétach – pomáha pri metabolizme tukov
  • pri ochoreniach pokožky, slizníc, očí – pre jej vysoký obsah karoténu
  • pri astmatických ochoreniach
  • pri nespavosti a úzkosti – mimoriadne vysoký obsah vitamínov skupiny B
  • pri arterioskleróze

Čo ste o nej určite nevedeli

Už samotný názov passion fruit nám naznačuje, že sa jedná o tzv. „plod“, ktorý podporuje vášeň. S maracujou je spojená pradávna legenda – po kozumácii tohto ovocia  určite spoznáte svoju životnú osudovú lásku alebo sa aspoň zamilujete.
 Stačí iba vyskúšať a zistiť, či je to pravda. Ak aj nie – Vaše zdravie sa Vám poďakuje.