Spoločnosť

Oprášme si základy spoločenskej etikety

Nie každý z nás musí byť majster správania a etikety. Sú však situácie kedy by sa patrilo mať vžitých zopár pravidiel a nepôsobiť na ostatných ako šimpanz, ktorý práve zliezol zo stromu. Zároveň si treba uvedomiť, že to čo očakávame od druhých, by sme mali ovládať aj my. Byť zdvorilý v spoločnosti nie je prežitok. Ak zapôsobíte dobre, ľudia si vás zapamätajú a môžete sa tak dostať napríklad k lepšiemu pracovnému miestu, alebo muži k žene svojich snov.Podávanie rúk biznis.jpg
V dnešnej elektronickej dobe musíme začať s mobilnými telefónmi. Je vrcholom neslušnosti, keď sa v spoločnosti neustále pozeráte na displej, alebo dokonca hráte hry. V prípade, že vám niekto zavolá, vzdiaľte sa o hovor si vybavte v súkromí.
Páni, ak chcete dobiť srdce svojej vyvolenej, nemali by ste sa jej dotýkať bez toho, aby vám dala najavo, že o to stojí. Správny gentleman vždy vstupuje do miestnosti prvý a podrží dáme dvere. Muž má kráčať vždy po ľavej strane ženy. Hore schodmi ide muž za ženou a dolu schodmi pred ňou, aby je mohol vždy chrániť.Šípky right wrong.jpg
Iste aj vy máte problémy si zapamätať ako je to s predstavovaním. Prvý by sa mal predstaviť muž žene, starší v spoločnosti mladšiemu a podriadený nadriadenému. Pri nástupe do nového zamestnania by ste mali byť vy ten, ktorý sa predstaví novým kolegom. V prípade, že stretnete známeho na ulici, zoznámte ho so svojou spoločnosťou len ak plánujete dlhší rozhovor. Ak ste zle počuli meno, nemusíte sa báť sa spýtať na neho ešte raz, alebo si vypýtať vizitku.
Tie isté pravidlá ako pri predstavovaní platia i pri podávaní ruky. Dávajte si pozor, aby ste pozerali druhému do očí a váš stisk bol dostatočne pevný, ale nie násilný a nie príliš dlhý. Aj pri tykaní platia pravidlá ako pri zoznamovaní. Jediný rozdiel je v tom, že mladší človek môže požiadať o tykanie starších.
V reštauráciimôže prísť k mnohým faux pas. Dávajte si hlavne pozor na sŕkanie a chlípanie, či opieranie lakťov o stôl. Pri prípitku hľaďte na osobu, s ktorou si pripíjate a fľaša s nápojom pri nalievaní patrí výhradne do rúk muža. Menu podáva muž žene a čaká kedy si žena vyberie, následne objednáva on. V dnešnej dobe už nezáleží na tom kto bude platiť účet, ide o vzájomnú dohodu. Pozor si dávajte aj na to ako uložíte príbor na tanier. Ak chcete ešte pokračovať v jedení, prekrížte ho a ak ste dojedli, uložte príbor vodorovne do jednej strany.