Ako obložiť krb kameňom?

Ako obložiť krb kameňom?

Krby odjakživa patria k špecifickým prvkom domácnosti. Ide o funkčné riešenie pre rýchle vykúrenie interiéru a súčasne na ozdobenie bytu. Plápolajúci plameň v krbe pôsobí pozitívne na našu náladu a vytvára tak harmonickú atmosféru v rámci celého bývania. Samozrejme, krby nie sú žiadnou novinkou a využívajú sa hojne. Čo sa mení je ich vzhľad či obloženie, ktoré je pre krby typické.
Keramiku nahrádza kameň
Mnoho rokov sme boli zvyknutí, že sa vonkajšia časť krbov obkladala výhradne keramickými obkladmi, ktoré sa bežne kupovali v kúpeľňových štúdiách. Iba sa vybrala menej pestrá farba, najčastejšie tmavá, aby sa ku krbu hodila. Ide o riešenie, ktoré je veľmi výhodné z hľadiska údržby. To je dané hladkosťou obkladu krbu kameňom, ktorý sa pri výrobe valcuje, kvôli čomu je štruktúra minimálna. Čistenie takéhoto obkladu prebiehalo tak, že sa pretrel mokrou handričkou. Tomuto riešeniu však chýba zmysel pre moderný dizajn.

fireplace-558985_640

Bridlica alebo pieskovec?
Hoci sa hladká talianska architektúra stále používa, nie je to na krboch. Krby sa v súčasnosti skôr obkladajú čoraz viac populárnym kameňom. Tie vynikajú svojou nepravidelnosťou a nevyspytateľnosťou, ktorá je pre kameň tak typická. Využiť sa môžu obklady bridlice i pieskovca. Všetky typy prírodného materiálu sú hojne využívané. Vhodný kameň vyberiete podľa toho, aký vizuálny efekt si od obloženia krbu sľubujete.

stones

Krby lákavé na pohľad
Krása však nie je jedinou výhodou kameňa. Aj tieto hrubé kamenné obklady sú veľmi ľahko udržiavateľné. Celú obloženú plochu krbu je však nutné naimpregnovať. Tým dosiahnete vyššiu odolnosť pred okolitým vplyvom, ako je napríklad dym pri otváraní krbu a prikladaní.
Pri využití kamenného obkladu na krby sa dá dosiahnuť veľmi príjemné prekvapenie v podobe čerstvého závanu v domácnosti. Krb sa len tak neopozerá, čo bol v prípade keramických obkladov problém.